Actualizat în 20.02.2024                         

 

 SALA 1 – INSTITUTUL ROMÂN DE OSTEOPATIE: Str. Ghiță Hagi, nr. 39A, sector 1

SALA 2 – KINETOCONSULT: Str. Argentina nr. 5 (Zona Victoriei)

 

 Anul școlar 2023 – 2024

 

“Institutul Român de Osteopatie” și “Colegiul Osteopaților din România” recomandă un standard de 72 seminarii pentru cei 6 ani de școlarizare.

 

CLINICĂ: 60 sedințe pentru a intra în examen CTO / 150 pentru examen D.O.

PROMOȚII:   An I - Val de Foc / An II - Cer Deschis / An III – Comunicare și Valoare / An IV  – Regenerare Continuă / An V – Unitate Dinamică / An VI – Albastru Infinit    

 

 Luna

Data

Anul de Studiu

Obligatoriu

 

 

Conferențiar           

Tema

Septembrie

02-03


 
 

 

 09-10

III, IV, V, VI

II / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 D.O.O. Alex GRIGORE

 CLINICĂ RĂZVAD - EXAMEN SEMIOLOGIE

 Umăr 1

 16-17

IV, V, VI Postgrad / Sala 1  D.O. Patrick JOUHAUD  Embriocineză Modul 3

 21-22-23-24

IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Christian DEFRANCE

 Pediatrie 2 (Deformații poziționale craniene, ORL Osteopatic)

Octombrie

30-01

II / Sala 2

I / Sala 1

 D.O.O. Alex GRIGORE

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Cot, mână și recapitulare umăr

 Deschidere și introducere în Osteopatie

 07-08

 Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 EXAMEN C.T.O. Fascial, Structural, Cranian, Clinică

 EXAMEN Semiologie

14-15

III / Sala 1

IV / Sala 2

 C.T.O. Delia GIOADĂ

 D.O. Thierry LIEVOIS

 Cranian 1

 TDF Modul 2

21-22

I / Sala 2

II / Sala 1

 D.O.O. Alex GRIGORE

 Georgeta SULTANA

 Genunchi 1

 Stimularea psihomotorie a nou-născutului si copilului mic prin Metoda Sultana. Educație acvatică 

28-29

III / Sala 1

V, VI și invitați / Sala 2

 D.O. Olivier LEBRUN

 D.O. Mircea LAURENȚIU - D.O.O. Alex GRIGORE

 Sutherland Modul 2

 Biosistemica Yves Poras Modul 2

Noiembrie

04-05

I / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Genunchi 2

11-12 IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Isabelle CAROL

 Micul Bazin la femei
18-19

II / Sala 1

 D.O. Antoine DIXNEUF

 Puncte JONES 1

25-26

III / Sala 1

I / Sala 2

 Georgeta SULTANA

 D.O.O. Alex GRIGORE

 Introducere in osteopatia pediatrică. Stimularea psihomotorie a nou-născutului si copilului mic prin Metoda Sultana. Educație acvatică 

 Bazin 1

Decembrie

02-03

 II / Sala 2

I / Sala 1

 D.O. Thierry LIEVOIS

 C.T.O. Adi SAVA

 Bazin, lombare

 Bazin 2

09-10

IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

Cranian

 

16-17 III / Sala 1

 C.T.O. Adi SAVA

 Sinergii Musculare; Piramide Littlejohn

23-24


CRĂCIUN  

31-01

  ANUL NOU  

Ianuarie

06-07

I / Sala 2

II / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 C.T.O. Toni ONISII

 Bazin 3

 T.O.G. 3

13-14

III / Sala 2

IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Thierry LIEVOIS

 C.T.O. Adi SAVA

 TDF Modul 2

 Recapitulare Visceral

20-21

II / Sala 1

 C.T.O. Delia GIOADĂ

 Cranian 1

27-28

III / Sala 2

I / Sala 1

 C.T.O. Adi SAVA

 D.O.O Alex GRIGORE

 Visceral 4

 Tibio-tarsiana

Februarie

03-04

 IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Olivier LEBRUN

 Amalia ROȘU-LAURENȚIU

 Strategie Terapeutică - 1 zi

 Decodaj Emoțional - 1 zi

10-11

III / Sala 1

 D.O. Thierry LIEVOIS

 Dorsale, Cervicale

17-18 

I / Sala 1

II / Sala 2

 D.O.O. Alex GRIGORE

 D.O. Olivier LEBRUN

 Lisfranc, Metatarsiene, Falange

 Sutherland 1

23-24-25 

IV, V, VI / Sala 1  D.O. Christian DEFRANCE

Ziua 1

Dimineața: Terminația nervilor cranieni (XI și XII); Nevralgie trigeminală post extracție dentară;

După amiază: Membrane de tensiune reciprocă, teorie și practică.

Ziua 2

Dimineața și după amiaza: vertebre complicate, teorie și practică.

Ziua 3

Lichidul cerebrospinal, tehnici fluidice, lucrul la 4 mâini.

   

 

 

 Martie

02-03

II / Sala 1  D.O. Antoine DIXNEUF  Puncte JONES Modul 2

09-10

IV, V, VI / Sala 1  C.T.O. Delia GIOADĂ    Cranian 

16-17 

III / Sala 1

 D.O. Isabelle CAROL

 Micul bazin la femei

23-24

III (opțional), IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Gerald STOPPINI

 Traumatologia sportului

 30-31

 I / Sala 1

 C.T.O. Toni ONISII 

  T.O.G. 1

 

 

Aprilie

 

 

 

   

 

 

 

06-07

III / Sala 1

 D.O. Olivier LEBRUN

 

 Cardio-Pulmonar / Visceral 2

13-14

I / Sala 1

C.T.O. Toni ONISII  T.O.G. 2

20-21

II / Sala 1  C.T.O. Adi SAVA

 Visceral 1

27-28 I / Sala 1

Amalia ROȘU-LAURENȚIU

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Decodaj Emoțional - 1 zi

 Bazin Recapitulare - 1 zi

   

 

 

Mai

04-05

 

PAȘTELE ORTODOX

 

11-12

III (opțional), IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Gerald STOPPINI

 Expert Thrust - HVLA

18-19

I / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Fascial; Recapitulare Examen

25-26

III, IV, V, VI

II / Sala 1

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 C.T.O. Delia GIOADĂ 

 CLINICĂ RĂZVAD

 Cranian 2

   

 

 

Iunie

01-02

IV, V, VI Postgrad / Sala 1

 D.O. Patrick JOUHAUD

Sfenoid - pentru tematică click aici 

08-09

 III / Sala 2

 

II / Sala 1

 Amalia ROȘU-LAURENȚIU

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Amalia ROȘU-LAURENȚIU

 D.O. Mircea LAURENȚIU

 Decodaj Emoțional - 1 zi

 Fascial; Recapitulare Examen - 1 zi

 Decodaj Emoțional - 1 zi

 Fascial; Recapitulare Examen - 1 zi

15-16

 

 

 

21-22-23

IV, V, VI / Sala 1

 D.O. Christian DEFRANCE

 De precizat

Iulie