ATENTIE!!!  - Cursul pentru Anul I din  26-27 Mai  s-a reprogramat in weekend-ul 07-08 Iulie.

                                                                                                                                                                                                                            Actualizat in  25.04.2018

 Sediu OsteoRe

 Adresa Scolii si Clinicii OsteoRe: str. Hagi Ghita, nr. 39A, sector 1, Bucuresti.

 

 

ORAR CURSURI:

Sambata  si duminica:   09.00 -18.00  

Pauza de masa:  13.00 - 14.00

Programul seminarelor Scolii de Osteopatie OsteoRe 2017 – 2018 pentru anii I, II, III, IV, V si A0

“Asociatia OsteoRe” si “Colegiul Osteopatilor din Romania” recomanda un standard de 72 seminarii pentru cei 6 ani de scolarizare.

 

  Data

Anul de Studiu

Deschis pt.
Obligatoriu
Conferentiar Tema

Septembrie

09-10

III, IV, V

DO Antoine DIXNEUF

Punctele lui Jones avansat

16-17 II, III, IV DO Christian DEFRANCE Whiplash osteopatic, conferinta sistem osos integrat
23-24  I, A0 DO Mircea LAURENTIU Introducere tehnici fasciale, palpare, istoric, notiuni MRP
30-01    

Octombrie

07-08

II, III, A0

DO Mircea LAURENTIU

C1 - repere palpatorii, componente, sfere, SSB

14-15 I, A0 DO Mircea LAURENTIU TOG membru superior, membru inferior si trunchi
21-22  III, IV, V DO Mircea LAURENTIU Clinica Buzau handicap (pentru an III si V gratuit)
28-29        I DO Mircea LAURENTIU

Bazin, iliace, notiuni sacru,

Observarea pacientului

Noiembrie

04-05

   

11-12

 

 

18-19

I, II, III, A0

DO Thierry LIEVOIS

Teste si manipulare osteoarticulara ale bazinului

25-26 II. III, IV, V

DO Luca ORIZI

Structural: genunchi, psoas  Visceral: pancreas, inima

Somato - emotional

Decembrie

02-03

II, III, IV, V

DO Christian DEFRANCE

Tehnici functionale Sutherland final, tehnici osteopatice americane

09-10

       I

DO Mircea LAURENTIU

TOG cap, Decubitus lateral,

Procubitus

 

16-17

 

 
 

23-24

   
30-31    
Ianuarie

06-07

II, III, V, A0

DO Paul MAURY

Digestiv 1

13-14

       I DO Mircea LAURENTIU   C U R S   A N U L A T

20-21

   
27-28    

Februarie

03-04

II, III, V, A0

DO Paul MAURY

Digestiv 2

10-11

II, III, IV, A0

DO Thierry LIEVOIS

Teste si manipulare lombare si dorsale

17-18

       I

DO Mircea LAURENTIU

TOG final, Genunchi 1, Fascial

24-25  III, IV, V
DO Paul MAURY Cardio pulmonar

Martie

03-04

II, III, IV, V

DO Christian DEFRANCE

ATM

10-11

         I

DO Mircea LAURENTIU

Genunchi 2 , Fascial

17-18

II, III, IV, V

DO Luca ORIZI Linii de forta ale artic. MS si MI

Teorie bazin, muschi si nervul sciatic; inima si vase  principale.
Somato-emotional.

24-25

II, III, IV, V

DO Yves PORAS  Les synergies musculaires

Aprilie

31-01

 I

DO Mircea LAURENTIU

 Tibio tarsiana, subastragaliana

08

 

PASTELE ORTODOX

 

14-15

III, IV, V

DO Thierry LIEVOIS

Teste si manipulare dorsale si cervicale

21-22

        I

DO Mircea LAURENTIU

Navicular, cuboid, metatarsiene

28-29 II, III, A0

DO Mircea LAURENTIU

C2 - curs obligatoriu

Frontal, sfenoid, temporale

Mai

05-06

       I

DO Mircea LAURENTIU

Umar 1

12-13

II, III, A0

DO Mircea LAURENTIU

 

C3 – curs obligatoriu

Parietale, etmoid, maxilar + EXAM

 

19-20

II, III, IV, V

DO Yves PORAS  

Biosystemique Osteopathique

26-27         I

DO Mircea LAURENTIU

C U R S  A N U L A T

Iunie

02-03

II, III, IV, V

DO Christian DEFRANCE

ORL anterior si posterior

09-10

       I

DO Mircea LAURENTIU

Functie de program + EXAM

16-17

II, III, IV, A0 DO Mircea LAURENTIU

C4 – curs obligatoriu

Vomer, palatin, unguis, hyoid, mandibula

23-24

 IV DO Mircea LAURENTIU    CLINICA / PREGATIRE EXAMEN
30-01    Curs de "PRIM AJUTOR"
Iulie                     07-08         I                                      DO Mircea LAURENTIU        RECUPERARE CURS